سئو چیست و چه اهمیتی دارد؟
می 2, 2020 0

سئو چیست؟

سئو یا seo مخفف search engine optimization به معنی بهینه سازی موتور جستجو است. برای مثال زمانی که شما قصد خرید کالایی به صورت اینترنتی دارید در گوگل خرید کفش را جستجو میکنید. این وظیفه گوگل هست که به شما وبسایت هایی را نمایش دهد که بهترین کمک را به شما بکند و ما و یا یک وبمستر با استفاده از الگوریتم های گوگل و اصول سئو صفحات سایت خود را به لینک های ابتدایی گوگل میبرد. آنچه در تصویر زیر میبینید این است که گوگل به شما در لینک اول دیجی کالا را پیشنهاد داده است. با اصول سئو میتوان به این جایگاه ها رسید

 

گوگل به صورت مداوم الگوریتم های خود را برای نمایش بهتر صفحات وب به کاربران بروز میکند. در این مقاله ما به شما میگوییم که سئو چیست و چرا اهمیت دارد. البته لازم به ذکر است که الگوریتم موتورهای جستجو دیگر مانند یاهو یا ام اس ان متفاوت است اما کاربران ایرانی در اکثر موارد از موتور جستجو گوگل استفاده میکنند. شما با رعایت الگوریتم های موتور جستجو گوگل در سایر موتورهای جستجو نیز موفق میشوید.

اهمیت سئو

اگر بخواهیم در یک جمله به شما اهمیت سئو را بگوییم همین قدر کافیست که بدانید ممکن است فروش سایتی که در لینک اول گوگل است با لینک دوم حدود 30% تفاوت داشته باشد. اما رسیدن به چنین جایگاهی اصلا کار ساده ای نیست. شما برای رسیدن به جایگاهی مناسب در گوگل باید هزینه کنید. میتوانید با استفاده از گوگل ادوورز هزینه مالی کنید که با توجه به قیمت بالای دلار و ارزش پایین پول کشور ما این کار هزینه زیادی در برخواهد داشت. هزینه دوم یا راه دوم سئو است که بر خلاف روش قبل نیاز به صبر و بردباری زیادی دارد و شما در این روش هزینه زمانی را پرداخت خواهید کرد.

تفاوت سئو و تبلیغات گوگل

 در پاراگراف قبل ذکر شد که تفاوت اول تبلیغ در گوگل یا google adwords و سئو در هزینه آن است. تفاوت دوم ماندگاری آن هاست. زمانی که شما تبلیغات را فعال میکنید باید به مقداری حساب کاربری شما شارژ شود. برای مثال شما 50 دلار در حسا ب کاربری خود دارید با هر کلیکی که کاربران در گوگل بر روی تبلیغ شما میکنند مقداری از این شارژ کم میشود که به صورت خودکار از 0.05 سنت تا 1 دلار ممکن است پیشنهاد شود که شما میتوانید به انتخاب خود این مبلغ را حتی بالاتر از 1 دلار هم قرار دهید. گوگل در این روش مانند مزایده عمل میکند یعنی هر شخصی که بالاترین قیمت را برای هر کلیک قرار دهد بالاتر قرار میگیرد.

هر زمان که شارژ حساب شما به پایان برسد شما از صفحه گوگل محو خواهید شد پس برای اینکه باز هم دیده شوید نیاز به هزینه مالی دارید. اما در سئو قضیه متفاوت است شما زمان زیادی را صرف میکنید تا به جایگاهی مناسب برسید اما بعد از رسیدن به جایگاه مناسب ماندگاری شما افزایش میابد البته همان مقدار که شما برای جایگاه بهتر تلاش میکنید سایت های دیگر هم تلاش خواهند کرد. پس ممکن است جایگاه شما به صورت مداوم تغییر کند. اگر در زمان بهتری بودیم و قیمت ارز مناسب تر بود به شما پیشنهاد میدادم از هر دو روش در کنار هم استفاده کنید.

چگونه در سئو بهتر باشیم

برای بهتر شدن در سئو نیازمند دانش روز سئو هستیم. منظور از دانش روز سئو الگوریتم هاییست که گوگل هرساله و شاید گاها هر چند ماه یکبار بروز میکند. پس سعی کنید در ضمینه سئو همیشه بروز باشد. نکته حائز اهمیت بعدی در این ضمینه استفاده از ابزارهای متنوع و خوبی هست که میتوانید از آنها استفاده کنید. اما تمام این ابزار ها رایگان نیستند و شامل هزینه میشوند ما در قسمت آموزش در یک پست به معرفی این وبسایت ها خواهیم پرداخت.

یکی از مهم ترین عامل در یک متن که تأثیر بسزایی دارد محتوای یونیک است یعنی محتوایی که کپی نباشد و اورجینال توسط شما نوشته شده باشد.

 

این مطلب در حال بروزرسانی است

پیام بگذارید