0
0

سئو چیست؟ (سئو به زبان ساده)

162 بازدید
سئو چیست؟

سئو یعنی یه سایت میزنیم ده خط محتوا و یه عکس میذاریم یه افزونه (یوآست) نصب میکنیم چراغش که سبز شد میایم لینک یک! اما نه!! اگر فکر میکنی این یعنی سئو پس این مقاله بهت کمک میکنه.

سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

سئو یا Seo مخفف واژه Search engine optimization به معنای بهینه سازی موتور جستجو است. اما امروزه به عقیده تعدادی از متخصصان میتوان آن را Search experience optimization به معنای بهینه سازی تجربه جستجو معرفی کرد. در جواب سوال Seo چیست؟ باید گفت سئو وبسایت شما را در گوگل در لینک های اول قرار بگیرد شما میتوانید درآمد خود را چند برابر کنید.  آنچه اهمیت دارد میزان رضایت کاربران از سایت شماست و دیگر بهنیه سازی سایت برای ربات های گوگل بی تاثیر است از همین رو تعدادی از متخصصین آن را بهینه سازی تجربه جستجو مینامند.

اگر بخواهم از تاثیر سئو بر فروش یک سایت صحبت کنم فقط کافیست بدانید ممکن است فروش یک وب سایت در لینک اول 30% بیشتر از لینک دوم باشد. این بهترین دلیل برای اهمیت سئو است و همین امر باعث شده تا هزینه های بالایی برای این کار در نظر گرفته شود.

سئو چرا اهمیت دارد و چرا برای کسب و کار من مهم است؟

پس از همه گیری کرونا خیلی از کسب و کارها با مشکلات زیادی رو به رو شدند که بسیاری از آن ها تا مرز تعطیلی هم رفتند اما در همان حوزه های کاری برند ها و شرکت هایی موفق بودند که در فضای دیجیتال فعال بودند. داشتن یک وبسایت و فعالیت سئو نیز یکی از این فعالیت ها در فضای مجازی است. اهمیت سئو برای کسب و کار ها فقط به فروش بیشتر ختم نمیشود و سئو میتواند یک کسب و کار را به عنوان یک برند مطرح کند.

یک مثال ساده که SEO توانست چه تغییری ایجاد کند، دیجیکالاست. همه ما دیجی کالا را به خوبی میشناسیم بزرگترین فروشگاه آنلاین خاورمیانه، ابتدا برای فروش دوربین و لوازم جانبی آن، راه اندازی شد و با سئو دیده شد. این فروشگاه با سئو توانست به یک برند بسیار بزرگ تبدیل شود و اگر سئو نبود این دو برادر برای دیده شدن باید چقدر هزینه میکردند؟ پس Seo نه تنها دیجی کالا را بحث فروش موفق کرد بلکه در حال حاضر دیجیکالا در بحث خدمات دیگری هم پای گذاشته است و این بدان معناست که سرنوشت یک فروشگاه را تغییر داد. در حال حاضر اولین واژه بعد از شنیدن فروشگاه اینترنتی “دیجیکالا”ست.

دو سوال ساده و آن اینکه شما زمانی که در گوگل جستجو میکنید چند وب سایت را میبینید؟ آیا در بیشتر مواقع از لینک اول استفاده نمیکنید؟ میتوان در یک مقاله بسیار بلند در مورد اهمیت سئو صحبت کرد، اما اگر سئو مهم نبود شما در حال خواندن این مقاله نبودید! برای سئو باید برنامه بلند مدت نوشت و عملی کرد پس هرچه زودتر به یادگیری و عملی کردن آن بیاندیشید. در همین لحظه که شما در حال خواندن این مقاله هستید هزاران نفر در حال رقابت در  گوگل هستند پس شما هم به این میدان وارد شوید تا بتوانید کسب کار خود را گسترش دهید.

سئو باعث افزایش ترافیک وب سایت میشود، اما لزوما افزایش ترافیک وب سایت به فروش ختم نمیشود. برای داشتن فروش بیشتر چندین نکته حائز اهمیت است که در مقاله ای به صورت جداگانه بیان میشود اما به طور کلی رفع نیاز کاربر در کمترین زمان ممکن مهمترین و اصلی ترین کار برای افزایش فروش است. افزایش بازدید و رنک داشتن در سئو یک مزیت بزرگ دیگر هم دارد. اعتبار، بله درسته اعتبار، شما از طریق سئو به برند و وبسایت خود یک اعتبار میدهید و کاربران اعتماد بیشتری به وبب سایت و برند شما خواهند داشت پس هزینه های سئو کاملا ارزش دارند.

روش های فعالیت سئو به سه نوع کلاه سفید، کلاه خاکستری و کلاه سیاه تقسیم بندی میشود.

سئو کلاه سفید، خاکستری و سیاه

سئو کلاه سیاه

روش های کلاه سیاه دیگر منسوخ شده است. در این روش ربات های گوگل را فریب میدهند و با توجه به یک سری الگوریتم ها جایگاه مناسب کسب میکنند. اما با بروزرسانی های متعدد الگوریتم ها توسط گوگل این روش ها را غیر ممکن شد. در سال های قبل در یک صفحه به تکرار کلمه کلیدی میپرداختند زیرا الگوریتم گوگل به نوعی بود که تعداد تکرار کلمه کلیدی تاثیر بسزایی داشت اما امروزه با بهره گیری از الگوریتم های جدید به مفهوم محتوا میپردازد و برای استفاده از کلمه کلیدی محدودیتی در نظر گرفته شده است.

به طور کلی به روش هایی که برای کسب جایگاه های اول گوگل استفاده میشود و این روش ها با الگوریتم های مورد نظر گوگل تفاوت دارد را کلاه سیاه مینامند.

سئو کلاه خاکستری

تعریف و توضیح در مورد سئو کلاه خاکستری کمی دشوار است. اگر بخواهیم بگوییم سئو کلاه خاکستری چیزی میان کلاه سیاه و کلاه سفید است، کمی اشتباه گفته ایم. در واقع سئو کلاه خاکستری مواردیست که اگر به درستی توسط متخصان سئو انجام شود نتیجه مطلوبی دارد و اگر به اشتباه انجام شود گوگل آن وبسایت و صفحات را جریمه میکند. این موارد مانند استفاده از پل معلق است، نتیجه آن شیرین اما پر از ریسک.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید مهم ترین نوع سئو و عامل پیشرفت تمامی وبسایت ها که شامل فعالیت هایی در راستای الگوریتم های گوگل میشود. زمانی بود که وبمستر ها برای افزایش بازدید صفحات و وب سایت خود به روش های نامناسبی روی می آوردند که گوگل با بررسی این موارد آن روش ها را در لیست سیاه خود قرار میداد. یکی از این روش ها تکرار بیش از اندازه کلمه کلیدی بود که آن زمان دفعات تکرار کلمه کلیدی یکی از الگوریتم های گوگل بود که به سرعت حذف شد و موارد دیگری در الگوریتم های گوگل اضافه شد.

آموزش های موجود در تمامی وبسایت ها و همچنین آکادمی پاراگراف بر اساس سئو کلاه سفید است.

فعالیت های سئو به سه بخش تقسیم بندی میشوند. سئو داخلی و سئو خارجی دو بخش از فعالیت سئو شما بر روی سایت است. بخش سوم سئو تکنیکال است که هدف از آن بهینه سازی کد نویسی سایت است.

سئو داخلی

سئو داخلی یا On page به مجموعه اقداماتی گفته میشود که در داخل سایت انجام میدهید. سئو محتوا، سئو عکس، بهینه سازی سایت، لینک سازی داخلی و به طور کل تمام اقداماتی که شما درون وب سایت خود انجام میدهید را سئو داخلی مینامند. سئو داخلی پیش نیاز سئو خارجی است یعنی چنانچه سایت شما از نظر سئو داخلی امتیاز مناسب را دریافت نکند سئو خارجی کمک چندانی نمیتواند بکند و هزینه برای سئو خارجی منطقی نیست.

فعالیت های سئو داخلی عمدتا روی سئو محتواست. محتوا را به عنوان پادشاه مینامند و عامل حفظ جایگاه شما در گوگل محتواست. کاربران وب سایت هایی را انتخاب میکنند که محتوای مورد نیاز خود را در آن بیابند.

سئو خارجی

در سئو خارجی همه چیز مانند یک شمشیر دو لبه است یا شما به قله خواهید رسید یا سقوط خواهید کرد. در سئو خارجی نیاز به یک متخصص دارید و اگر دانشی در مورد سئو خارجی و اصول آن ندارید به هیچ وجه سمت آن نروید. امن ترین راه برای سئو خارجی استفاده از رپورتاژ است و قبل از رپورتاژ هم میتوانید با یک متخصص جهت مشاوره صحبت کنید. سئو خارجی یک روش از سئو کلاه سیاه است اما رپورتاژ به دلیل استفاده از سئو کلاه سفید آن را سئو کلاه خاکستری مینامند.

بهینه سازی سایت

شما قطعا قبل از شروع به انتشار محتوا باید یک سایت با ساختاری مناسب داشته باشید. بهینه سازی کد ها و ساختار سایت امریست فنی و نیاز به دفت و فکر بالا که عدم توجه به آن تبعات جبران ناپذیری خواهد داشت.

 

سئو را چگونه یاد بگیریم؟

یادگیری SEO پیچیده نیست و وب سایت ها و اساتید زیادی در حوزه سئو آموزش میدهند. در مقاله سئو را از کجا شروع کنیم مفصل درباره چگونگی شروع راه یادگیری توضیح داده ایم. ابتدا از مقالات رایگان در سایت های معتبر استفاده کنید و در صورتی که با سئو آشنا شدید اقدام به خرید پکیج از وب سایت مورد نظر کنید. شاید هزینه یادگیری سئو بالا به نظر برسد اما در صورتی که به خوبی آموزش ببینید میتوانید در مدتی کمی هزینه آموزش را از پروژها کسب کنید.

اصول سئو چیست؟

رعایت اصول سئو از آنچه که فکر میکنید سخت تر و نیاز به زمان بیشتری است. چرا که سایت شما زمانی به نتیجه خواهد رسید که فعالیت هایی درست و زنجیر وار انجام داده باشید. سئو چیست به زبان ساده اینگونه تعریف میشود که شما سایت خود را در گوگل در لینک های اول به کاربران نمایش دهید. پس برای رسیدن به این جایگان ما صد پله یا صد قطعه زنجیر را در نظر میگیریم. قطعا گوگل وب سایتی را دوس دارد که این پله ها را یکی یکی و قدم قدم طی کند و از سایتی که به یک باره به پله دهم میرود علاقه ای ندارد. برای باز شدن موضوع یک مثال را با هم بررسی میکنیم.

سایتی در ابتدای کار خود شروع به رپورتاژ، بک لینک مقالات بلند و طویل میکند. گوگل این سایت را به صورت اسپم شناسایی میکند. برای رعایت اصول سئو باید ابتدا سایت خود را به صورت فنی بررسی کنیم. موارد تکنیکال آن را رفع و آماده انتشار محتوا کنیم. استراتژی مربوط به سایت نوشته و محتوا قدم به قدم وارد و بروز رسانی شود. کلمات کلیدی به نوبت اضافه و در کنار آن استراتژی سئو خارجی نوشته شود. بعد از 4 الی 6 ماه رپورتاژ ها شروع و بکلینک ها آماده شود. قطعا این سایت اگر به درستی سئو شود به نتیجه خواهد رسید.

اگر تمایل به شروع آموزش های SEO دارید از طریق مقاله سئو داخلی میتوانید سئو را شروع کنید.

این مقاله در حال بروزرسانی است

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://paaragraph.com/?p=13539
اشتراک گذاری:
میلاد جوان مجیدی
مطالب بیشتر

نظرات

2 نظر در مورد سئو چیست؟ (سئو به زبان ساده)

دیدگاهتان را بنویسید